Samorząd uczniowski przypomina:
Od 2004r.w lutym z inicjatywy Komisji Europejskiej obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). Jest to akcja, w którą od kilku lat angażują się państwa całego świata.
Hasło ”Działajmy razem”, które corocznie przyświeca tej idei, ma na celu zwrócić naszą uwagę na potrzebę współpracy i powszechnego zaangażowania rodziców, nauczycieli i innych profesjonalistów, dostawców treści i usług internetowych na działania podnoszące poziom bezpieczeństwa dzieci online. Tylko w ten sposób możemy sprawić by środowisko wirtualne było bezpieczne dla naszych uczniów i dzieci.
BEZPIECZEŃSTWO WIRTUALNE W SIECI:
Dla rodzica:
Zachęcamy wszystkich Państwa do:
- Rozmowy z dziećmi na temat bezpieczeństwa i zagrożeń w sieci. Szczególnie zachęcamy do ustalenia w rodzinie zasad korzystania z ekranów - w jakich sytuacjach możemy korzystać, przez ile czasu itd. Na stronie kampanii „Domowe Zasady Ekranowe” możecie Państwo znaleźć ważne i przydatne informacje. Promuje ona zrównoważone korzystanie z urządzeń ekranowych, tak żeby nie stanowiły one zagrożenia dla relacji rodzinnych, rozwoju dzieci i zdrowia domowników. Żeby wykorzystywane świadomie i z umiarem były pozytywnym dodatkiem do rodzinnego życia, a nie jego centralnym punktem.
- Zastanowienia się kiedy i jak udostępnić media elektroniczne z pożytkiem dla rozwoju najmłodszych – pomocna w tym może okazać się kampania „Mama, tata, tablet”, która przestrzega przed zbyt wczesnym i niekontrolowanym udostępnianiem dzieciom urządzeń elektronicznych, jak tablety czy smartfony.;
- Zwiększenia uważności dotyczącej ochrony dzieci przed zagrożeniami online - dzieci, których rodzice znajdują czas na rozmowę, są uważni na zachowanie dziecka, potrafią dostrzec jego potrzeby i umiejętnie wychodzą im na przeciw, w dużo mniejszym stopniu są narażone na manipulację, również w sieci. Pomocna w tym może okazać się kampania „Uważni rodzice” oraz kampania „Zostań znajomym swojego dziecka” realizowana w ramach projektu „SaferInternet.pl”.
Dla ucznia:
Zasady bezpiecznej pracy w sieci lokalnej i globalnej
- korzystaj z oprogramowania antywirusowego,
- nie otwieraj wiadomości od nieznajomych osób,
- pobieraj pliki tylko ze sprawdzonych źródeł,
- nie klikaj w nieznane linki i załączniki w wiadomościach e‑mail,
- nie podawaj w sieci danych osobowych ani haseł.
Zachęcamy naszych uczniów do zapoznania się z serwisem Sieciaki.pl, który zawiera szereg propozycji edukacyjnych do samodzielnego korzystania przez dzieci, ale daje także możliwość skorzystania z jego elementów przez rodziców i opiekunów w codziennym, uważnym wspieraniu swoich dzieci w bezpiecznym poruszaniu się po Internecie i korzystania z urządzeń ekranowych.