Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
środa, 2 kwietnia 2025 10:23

"ZDROWO-CYFROWO W PRZEDSZKOLU"

Projekt „Zdrowo-cyfrowo w przedszkolu” koordynowany jest przez Lubelskie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli wraz z Podkarpackim Zespołem Placówek Wojewódzkich w Rzeszowie, a finansowany w ramach programu Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności (Działanie C2.1.3: E-kompetencje; Szkolenia dla nauczycieli wychowania przedszkolnego). 

Projekt zakłada wsparcie szkoleniowe dla nauczycieli wychowania przedszkolnego oraz przekazanie grantów finansowych dla przedszkoli. Wniosek o dofinansowanie projektu podlega aktualnie ocenie.

Celem nadrzędnym projektu jest podniesienie poziomu kompetencji cyfrowych nauczycieli wychowania przedszkolnego oraz dzieci w wieku przedszkolnym, jak również promowanie higieny cyfrowej i propagowanie bezpieczeństwa w sieci. Projekt zakłada nieodpłatny udział nauczycieli przedszkoli w 14h szkoleniu (godziny zegarowe) w tym, min. 8h realizowanego stacjonarnie (na ternie gminy lub w siedzibie/oddziale LSCDN), w grupach maks.15 osobowych.

Program szkolenia przebiegać będzie zgodnie z opracowanymi 4 scenariuszami zajęć, w ramach 2 ścieżek edukacyjnych, na poziomie podstawowym lub zaawansowanym oraz według ścieżki szkoleniowej: 4 godz. stacjonarnie + 4 godz. stacjonarnie + 3 godz. zdalnie + 3 godz. zdalnie.

Przewidywany termin realizacji szkoleń: od października 2024r. do lutego 2025r. Szczegółowe terminy zostaną ustalone po zakończeniu rekrutacji poszczególnych gmin. Rekrutacja rozpoczęła się i trwać będzie do momentu wyczerpania miejsc tj. 1176 uczestników z terenu województwa lubelskiego. 

 

W naszej szkole szkolenie dla nauczycieli wychowania przedszkolnego odbywało się podczas 4 spotkań w terminie od 3 do 12 lutego.

Treści szkolenia obejmowały:

MODUŁ 1. Dobieramy narzędzia TIK. Higiena cyfrowa, co to takiego? 

Myślenie komputacyjne bez komputerów, Kodowanie w przedszkolu, Poznanie aplikacji: Classroomscreen, Mentimeter, Aha Slides, Padlet, Necio

MODUŁ 2. Zdrowo-cyfrowo aktywni. Od cyfrowego smoczka do cyfrowej demencji. 

Poznanie metod Guided Activity, Escape-The-Room, Treasure Hunt, 

Aplikacje i narzędzia chmurowe: Webquest, Vocaroo, Chrom Music Lab, incredibox, qrcode-monkey, answergarden

MODUŁ 3. Dobieramy narzędzia TIK. Higiena cyfrowa a bezpieczeństwo dzieci przedszkolnych i rodziny w Internecie. 

Poznanie aplikacji: Symbaloo, Padlet

Zapoznanie się z narzędziami: mal-den-code, quivervision, the-tiny-prince-ar, Quiver Education i Quiver Vision, kamishibai

Debata na temat sztucznej inteligencji.

MODUŁ 4. Nowe standardy edukacji przedszkolnej Higiena cyfrowa sposobem na zapobieganie uzależnieniu dzieci przedszkolnych od ekranów i Internetu.

Poszerzenie wiedzy dotyczącej Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej, Chat GPP i prompty, Canva

Poznanie narzędzi: Google Slides, Quizziz, Kahoot, MindMup, CapCut, Klikankowo, Jasnopis, Logios,

Debata na temat Lifelong Learning.

 

Kolejnym etapem projektu jest zakup sprzętu do jednej z sal przedszkolnych. 

 

Podziel się

VULCAN NABÓR
ARCHIWALNA STRONA SZKOŁY
LOGOWANIE - RODZICE
RADA RODZICÓW
PPP W KRASNYMSTAWIE
SZKOŁA PRZYJAZNA RODZINIE
OPIEKUN MIEJSC PAMIĘCI NARODOWEJ