Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
środa, 2 kwietnia 2025 10:33

Ogólnopolski Konkurs Edukacyjny „Silni Polską!” Etap II

Ogólnopolski Konkurs Edukacyjny „Silni Polską!” Etap II

W drugim etapie konkursu edukacyjnego 10 uczennic z  klas siódmych wzięło udział w terenowej lekcji historii  dotyczącej II wojny światowej. 

Dzień rozpoczęliśmy od czytania książki Kamienie na Szaniec, która wprowadziła nas w wojenną rzeczywistość. Uczestniczkami projektu są też harcerki, które mają poczucie wspólnoty i jedności, co przybliża perspektywę wspólnej walki młodzieży podczas wojny. 

Grupę szkolnych przyjaciół zaskakuje wojna, która niweczy ich marzenia i plany. Próbują odnaleźć się w nowych realiach.  Takie wprowadzenie było dobrym początkiem do poznania lokalnej historii z okresu II wojny światowej.  

Głównym działaniem tego dnia była zaplanowana wyprawa po okolicznych miejscowościach związanych lub upamiętniających wydarzenia z II wojny światowej .  Wyruszyliśmy w poszukiwaniu miejsc spoczynku żołnierzy poległych podczas II wojny światowej w naszej okolicy. Złożyliśmy hołd zapalając znicz na grobach żołnierzy i innych poległych.

Odwiedziliśmy zbiorowe mogił, żołnierzy kampanii wrześniowej 1939 roku poległych w obronie Fajsławic spoczywających na Cmentarzu Wojennym w Boniewie i Starym Cmentarzu Parafialnym w Fajsławicach.

26 września 1939r. – Niemcy rozpoczęli atak na Boniewo i Fajsławice. W trakcie trzech faz aktu trwającego cały dzień wojska niemieckie dopiero późnym wieczorem przełamały polską obronę. Najeźdźcy palili budynki gospodarstw, w efekcie czego spłonął budynek Urzędu Gminy w Fajsławicach. Ogółem straty polskie wyniosły 14 żołnierzy, w tym trzech junaków.

29 września 1939r. – Fajsławice zostały zajęte przez wojska sowieckie. Dla utrzymania ładu i porządku powstała milicja obywatelska. Wkroczenie Armii Czerwonej wywołało radość wśród służby dworskiej i uboższej części społeczności wiejskiej.

5 października 1939r. – wojska niemieckie ponownie zajęły Fajsławice. Od tego momentu rozpoczęła się okupacja trwająca niemal pięć lat. Pozostawiła ona po sobie ogromne zniszczenia wśród inwentarza, zabudowy oraz ludności.

Kolejnym ważnym miejscem był Marysin, w którym znajduje się tablica upamiętniająca śmierć młodzieży w latach 1942-1943.

Przy kościele parafialnym pod wezwaniem  Matki Bożej Królowej Pokoju w Siedliskach Drugich znajduje się tablica upamiętniająca  wywiezienie młodych mężczyzn przez Niemców do obozu na Majdanku.  Następnie przewiezieni zostali do miejscowości Pustków i tam zamordowani  oraz spaleni na przełomie 1942 i 1943 roku.

Kolejnym przystankiem był pomnik w Ignasinie. Na krańcu wsi Ignasin w gminie Fajsławice przy brzegu niewielkiego lasku znajduje się kopiec i krzyż postawiony żołnierzom AK i WiN.  Nazwiska poległych wyryte na kamieniu.

Dzień 8 września 1946r. zapisał na kartach lokalnej historii tragiczne wydarzenia. Tego dnia we wsi Ignasin funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej wtargnęli na posesję rodziny Dziachanów i zamordowali żołnierzy Armii Krajowej pod dowództwem Antoniego Kopaczewskiego pseud. „Lew” oraz żonę Józefa Dziachana i jego 4-letnią córkę Annę. W tym roku przypada już 78. rocznica tych tragicznych wydarzeń.

Ostatnim miejscem w naszej lokalnej mapie był pomnik ofiar obozu i mural przedstawiający plan obozu w Trawnikach.  Obóz pracy SS w Trawnikach – niemiecki hitlerowski obóz pracy przymusowej funkcjonujący w ramach „Einsatz Reinhardt” w latach 1941–1943, w miejscowości Trawniki na terenie Generalnego Gubernatorstwa w dystrykcie lubelskim.


Niemiecki obóz w Trawnikach został zorganizowany po ataku Hitlera na Związek Radziecki, czyli po 22 czerwca 1941 r. O wyborze miejsca zdecydowały: istnienie budynków po byłej cukrowni oraz dobre połączenie kolejowe wraz z istniejącą bocznicą, a także możliwości rozbudowy obozu. Trawnicki łagier nie miał jednolitego charakteru. Był obozem przejściowym, specjalnym oraz obozem pracy. Początkowo kierowano tam jeńców radzieckich i komunistów. W 1942 r. umieszczano w Trawnikach osoby schwytane podczas akcji antypartyzanckiej Sonderzug Heinrich. W 1943 r. osadzono tu zakładników oraz kobiety z dziećmi, których mężowie uczestniczyli w ruchu oporu.

Po powrocie do szkoły uczennice w dwóch zespołach rywalizowały w Quizie wiedzowym dotyczącym wojny. Emocje podczas rywalizacji sięgały zenitu. Quiz, który przygotowałam składał się z 20 pytań. Pierwsza część pytań dotyczyła ogólnej wiedzy na temat II wojny światowej, a druga część sprawdzała wiadomości związane miejscami  które odwiedziliśmy tego dnia.  Podsumowując dzień uczennice wykonały  plakaty. Przeprowadziliśmy debatę na temat walki za ojczyznę. Kończąc dzień obejrzeliśmy film pt „Kamienie na Szaniec”.

Dziewczęta zapoznały się z  lokalną historią. Poznały miejsca upamiętniające tragiczne wydarzenia na naszym terenie. Poszerzyły wiedzą dotyczącą naszej lokalnej historii z okresu II wojny światowej. Będą miały  możliwość dzielenia się swoją zdobyta wiedzą z kolegami, koleżankami oraz bliskimi, przekazując informacje dotyczące historii najbliższej okolicy związanej z II wojną światową, a także świadomy udział w przyszłych uroczystościach w okolicy. 

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się

Godziny dostępności nauczycieli
VULCAN NABÓR
ARCHIWALNA STRONA SZKOŁY
LOGOWANIE - RODZICE
RADA RODZICÓW
PPP W KRASNYMSTAWIE
SZKOŁA PRZYJAZNA RODZINIE
OPIEKUN MIEJSC PAMIĘCI NARODOWEJ